CHANGI
CHANGI ALPA Dark Grey LED Oval Loop 12W 3K CH 9060-800-12W
₹11859
₹8301
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Illuminate outdoor landscapes with the CHANGI ALPA 12W, a bollard light crafted from durable aluminum with a Dark Grey finish. Offers 3000K Warm White light at 120° beam spread, output 1067 Lm lumens. IP54 rated for year-round exterior installation. Dimensions: 120×45×800mm. Distinctive oval-loop design provides volumetric illumination, ideal as a sculptural statement piece for gardens and entrances.
Specification
| Type | Oval Loop |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 1067 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 120×45×800mm |
| Specification | 12W | Epistar | Aluminium | IP54 |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Pathways, Botanical Garden, Public Parks |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories