CHANGI
CHANGI CALLISTO Gold + Gun Black Decorative UFO Globe Decorative 7W 3K CH HL-2526-100-1X7W
₹22420
₹15694
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Suspended elegance defines the CHANGI CALLISTO — a 7W chandelier in metal and glass with Gold + Gun Black finish. UFO-inspired modern silhouette with premium metal and glass construction delivers a sleek, futuristic aesthetic. φ215x1500mm with 90 Lm luminous output. Source: Integrated LED. A timeless focal point for villas, boutique hotels, and event venues.
Specification
| Type | UFO Globe Decorative |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Gold + Gun Black |
| Beam angle | 180° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 90 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ215x1500mm |
| Specification | Metal+Glass | 7W LED | φ215x1500mm | Gold+Gun Black | 3000K | Single |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Bedroom, Dining room, Study Room – Workspace: Private Cabin, Reception – Restaurants: Private rooms, Cafeteria |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories