CHANGI
CHANGI FIG Matte Black COB Round 7W 3K CH 8509-7W
₹6018
₹4213
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI FIG is an ultra-narrow 4° beam recessed spotlight for surgical precision accent lighting at museum quality. Luminus LED with CRI ≥95 renders colours with exceptional accuracy from a compact Matte Black housing. The 17° tilt and 350° rotation allow fine adjustments to spotlight even the smallest objects.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Body Color | Matte Black |
| Beam angle | 4° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 17° Tilt, 350° Rotation |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ70mm |
| Lumens | 426 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Luminus |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ78mm×92mm |
| Specification | LED: Luminus; CRI ≥95; IP20; Beam 4°; Tilt 17°; Rotation 350°; Material: Aluminium |
| Industry | RETAIL, RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Entrance – Restaurants: Lounge Area, Private rooms |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories