Changi
Changi HELIX CH H-2326-75W Gold Spiral Chandelier Helical Spiral with Sphere Drop 75W 3000K NO
₹73101
₹51171
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Changi HELIX CH H-2326-75W 75W pendant light brings sculptural luxury to interior spaces with Gold finish and 3000K Warm White illumination. Crafted from Aluminium, the fixture delivers 6000 Lm of refined ambient glow. Dimensions φ584×1500mm make it ideal as a feature piece in living and dining areas.
Specification
| Type | Helical Spiral with Sphere Drop |
| Wattage/Power | 75W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Gold |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3000K |
| Lumens | 6000 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Lextar Led |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ584×1500mm |
| Specification | 75W, 3000K, φ584×1500mm, Aluminium, Lextar Led |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Reception, Banquet halls, Lounge Area – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Mandapam |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories