CHANGI
CHANGI INFINI CH H-2323-1B Brushed Chrome Decorative Single Pastel Glass Pendant (1B) 8W 3K CH H-2323-1B-1X8W
₹17759
₹12431
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The CHANGI INFINI CH H-2323-1B suspension light at 8W offers a striking visual presence with its Brushed Chrome + Green & Amber Glass. Outputting 640 Lm of soft 3000K glow across its φ110x1200mm silhouette, ideal for high-ceiling foyers, dining rooms, and luxury retail spaces.
Specification
| Type | Single Pastel Glass Pendant (1B) |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Brushed Chrome |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 640 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Lextar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ110x1200mm |
| Specification | 8W, 640 Lm, φ110x1200mm, Finish: Brushed Chrome + Green & Amber Glass, 3000K |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Mini halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories