CHANGI
CHANGI LEXA BK Magnetic Track Linear 12W 3K LEXA-12W
₹1499
₹1049
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The CHANGI LEXA delivers precise 24° linear illumination powered by Osram or Toyonia LEDs. Its aluminium body resists heat efficiently while maintaining a contemporary ceiling aesthetic in Black or Brushed Gold. Perfect for accentuating architectural details, shelving, and artwork.
Specification
| Type | Linear |
| Wattage/Power | 12W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 684 Lm |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | Osram | Toyonia |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 225×45mm |
| Specification | LED: Osram/Toyonia; CRI ≥90; IP20; Beam 24°; Material: Aluminium; Lifespan >30000h |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Art Galleries, Watch Store – Workspace: Reception, Corporate Office – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories