CHANGI
CHANGI LOTIS CH T-8630-28W WH COB Round 28W 3K CH T-8630-28W
₹8850
₹6195
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
28W CHANGI LOTIS CH T-8630-28W Track Light with 15° beam angle and 3000K Warm White light output. White body construction ensures lasting aesthetic appeal. Dimensions: φ110×H205mm. Features 350°/90° Rotation. Suitable for focused retail and commercial accent lighting.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 28W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 15° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 350°/90° Rotation |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 2383 Lm |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ110×H205mm |
| Specification | 28W, 2383 Lm, 15° Beam, CRI≥80, IP20, Cree LED, 2-Line Track, Aluminium |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Hyper Market – Workspace: Corporate Office, Reception – RESIDENTIAL: LIVING ROOM |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories