CHANGI
CHANGI MYSTIC-H Dark Grey Outdoor Pendant Square Cage 10W 3K CH 19102-10W
₹17346
₹12142
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI MYSTIC-H 10W outdoor pendant in Dark Grey finish casts 500 Lm lumens of 3000K Warm White glow at a 100° beam angle. Dimensions: 165×165×1500mm. Built from Aluminium with IP65 ingress protection. Adds character to porches, patios, and covered alfresco areas.
Specification
| Type | Square Cage |
| Wattage/Power | 10W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 100° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 500 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Lextar |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 165×165×1500mm |
| Specification | Aluminium, CRI≥80, geometric contemporary design |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Entrance, Backyard – Restaurants: Reception, Lounge Area – Workspace: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories