CHANGI
CHANGI RUDDLES Sand White Decorative Floral Glass Decorative 55W 3K CH HL-2546-910-5W+50W
₹267860
₹187502
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Make a statement with the CHANGI RUDDLES, a 55W hanging fixture combining iron and hand-made glass with a Sand White finish. Inspired by a blooming flower, hand-made glass petals dusted with fine glass particles deliver a mesmerizing shimmer. Size: φ910x555x1800mm with 2500 Lm luminous output. Source: Integrated LED. Tailored for upscale residential, restaurant, and reception spaces.
Specification
| Type | Floral Glass Decorative |
| Wattage/Power | 55W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Sand White |
| Beam angle | 360° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 2500 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Sanan |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ910x555x1800mm |
| Specification | Iron+Glass | 5W+50W LED | φ910x555x1800mm | 2500Lm | 3000K | Sand White |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Reception, Banquet halls, Lounge Area – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Mandapam |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories