CHANGI
CHANGI SMD 2835 Strip 12W IP65 WH SMD LED Strip Waterproof 12W/m 3K NO
₹708
₹496
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The CHANGI Waterproof SMD 2835 Strip 12W IP65 strip offers 12W/m/m energy-efficient 3000K Warm White illumination. 24V DC, 8mm width, 120/mtr LEDs per metre, CRI≥80. IP65 rated; ideal for tray ceilings, wardrobe interiors, and hospitality accent walls.
Specification
| Type | Waterproof |
| Wattage/Power | 12W/m |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | WH |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP65 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 8mm wide, 5 Mtr. roll |
| Specification | 12W/m, 8mm PCB, 24V DC, LED 120/mtr, CRI≥80, SDCM-, 5 Mtr. roll, IP65 |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard, Entrance – Public Spaces: Pathways, Botanical Garden |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(24V-DC)
₹88
₹1464
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(12V-DC)
₹72
₹1205
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories