CHANGI
CHANGI TORSO 18W Silver Grey Linear Wall Grazer Linear 18W 3K CH 2387-18W
₹6077
₹4254
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Wash exterior walls with smooth, even 3000K Warm White light using the CHANGI TORSO 18W 18W. Silver Grey body, Aluminium build, IP65 rated, 15°x25° optics. 500×62×35mm length. Designed for facades, garden walls, and feature surfaces.
Specification
| Type | Linear |
| Wattage/Power | 18W |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | Silver Grey |
| Beam angle | 15°x25° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Wall Washer |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 1260 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 500×62×35mm |
| Specification | Material: Aluminium | CRI ≥80 | 15°x25° wall grazing optics |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Backyard – Public Spaces: Monuments, Pathways – RETAIL: Art Galleries, KIOS Outlet |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories