CHANGI ULTRA WALL WASHER Black Linear Rectangle 5W 3K CH 2202-WW-4-5W
Inclusive of all taxes
CHANGI ULTRA WALL WASHER CH 2202-WW-4-5W delivers uniform 3000K Warm White wall illumination at 120° beam angle. Part of the 24V DC ULTRA magnetic track system, its slim 250mm Black aluminium body provides glare-free ambiance with zero UV radiation. Dimensions: 250×21×15mm. BridgeLux LED with CRI ≥90 ensures exceptional colour accuracy for gallery walls, artwork, and architectural feature lighting in residential and retail settings.
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 5W |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Wall Washer |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 305 Lm |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Warranty | 1 Year |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 250×21×15mm |
| Specification | LED: BridgeLux; CRI ≥90; CCT: 3K; Flux: 305 Lm; Beam: 120°; IP20; 24V DC; Wall Washer; ULTRA System |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Workspace: Corporate Office, Reception – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love