CHANGI VIVALDI Sand White Decorative Hexagonal Glass Decorative 12W 3K CH HL-2545-1-12W
Inclusive of all taxes
The CHANGI VIVALDI 12W hanging chandelier pairs iron and hand-made hexagonal glass craftsmanship with a Sand White finish for an unforgettable presence. Hexagonal hand-made glass panels sprinkled with fine glass particles form a customizable, radiant geometric composition. Size: 252x2000mm with 600 Lm luminous output. Source: Integrated LED. Designed for grand spaces — lobbies, ballrooms, and luxury residences.
| Type | Hexagonal Glass Decorative |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Sand White |
| Beam angle | 360° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 600 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Sanan |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 252x2000mm |
| Specification | Iron+Glass | 12W LED | 252x2000mm | 600Lm | Sand White | 3000K | Single hex |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Dining room, LIVING ROOM, Bedroom – Restaurants: Cafeteria, Private rooms – Workspace: Reception, Private Cabin |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love