CLARA DECOR
CLARA DECOR CD D6974 GD Crystal Chandelier Oval Crystal Drum - 3K CD D6974
₹16520
₹11564
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Indulge in opulence with the CLARA DECOR CD D6974, a high-end crystal chandelier featuring an oval crystal drum with vertical crystal rods design and amber gold finishing. The integrated LED source emits warm ambient light at low heat (IP20). Dimension: 800×220mm. Ideal for premium residences, restaurants, and party halls.
Specification
| Type | Oval Crystal Drum |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GD |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 800×220mm |
| Specification | LED integrated; 220-240V 50Hz; IP20; operating temp 20°C–45°C; RoHS / CE certified; pendant suspension; 800×220mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Dining room, LIVING ROOM, Entrance – Restaurants: Banquet halls, Lounge Area, Private rooms – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Mandapam |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
CLARA DECOR
CLARA DECOR CD 8911/18 Brass LED Decorative Crystal Floral Vine - - CD 8911/18
₹53690
₹76700
Expert Pick for Dining room
CLARA DECOR
CLARA DECOR CD D6974 GD Crystal Chandelier Oval Crystal Drum - 3K CD D6974
₹15364
₹21948
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories