Econstru
Econstru Premium Dome Pendant Large Matt Black Decorative Pendant Hanging Pendant 12W Warm White 3000K ECO-PL-001-LG
₹8576
₹7269
15% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Large dome pendant with classic silhouette. Ideal for dining rooms and high-ceiling living spaces. Dimmable compatible.
Specification
| Type | Hanging Pendant |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V AC |
| Body Color | Matt Black |
| Beam angle | 120 deg |
| Base Type | E27 |
| Smart Features | Non-Smart |
| Light Color | Warm White 3000K |
| Lumens | 1100 lm |
| Mounting Options | Ceiling Canopy / Suspension Wire |
| Led Make | SMD LED |
| IP rating | IP20 |
| Power | 12W |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D 340 x FH 190 x H 1200 mm |
| Specification | CRI > 80 | PF > 0.9 | Dimmable: Yes |
| Industry | Residential / Hospitality |
| Type of rooms | Living Room, Dining Room, Foyer |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories