Econstru
Econstru Slim Cylinder Pendant Tall Brushed Gold Decorative Pendant Hanging Pendant 15W Neutral White 4000K ECO-PL-002-TL
₹9322
₹8024
14% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Tall cylindrical pendant with brushed gold finish. Creates a dramatic vertical statement for double-height ceilings and feature walls.
Specification
| Type | Hanging Pendant |
| Wattage/Power | 15W |
| Voltage | 220-240V AC |
| Body Color | Brushed Gold |
| Beam angle | 90 deg |
| Base Type | E27 |
| Smart Features | Non-Smart |
| Light Color | Neutral White 4000K |
| Lumens | 1300 lm |
| Mounting Options | Ceiling Canopy / Adjustable Rod |
| Led Make | COB LED |
| IP rating | IP20 |
| Power | 15W |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D 240 x FH 340 x H 1500 mm |
| Specification | CRI > 85 | PF > 0.9 | Dimmable: Yes |
| Industry | Residential / Commercial |
| Type of rooms | Dining Room, Hotel Lobby, Corridor |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories