GEN by CHARGE
GEN by CHARGE DILL Dark Grey SMD Square 7W 3K CH 2144-7W
₹6018
₹4213
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The DILL bollard provides ambient garden illumination in a 7W format. Dark Grey finish with IP54 weather resistance, 120° beam spread, and 3000K Warm White output. Recommended for landscaping, estate driveways, and public pathways.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 490 |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 160×160×200mm |
| Specification | 7W | 490Lm | IP54 | CRI≥80 |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard – Public Spaces: Pathways, Public Parks, Botanical Garden |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories