LAFIT
LAFIT Aimee Black Garden Spike Round Garden Spike 12W 3K LFSP047-12W
₹3723
₹2234
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The Aimee 12W spike light from LAFIT features a Black body and 3000K Warm White output through a 30° beam angle. Built to IP-65 standard with Ø102 x W75 x H168 footprint. Designed for flexible repositioning across flower beds, lawns, and rocky landscapes. Powered at 230V AC.
Specification
| Type | Round Garden Spike |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 30° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP-65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø102 x W75 x H168 |
| Specification | CRI Ra≥80, IP-65, Spike Mount |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Botanical Garden, Public Parks, Pathways |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories