LAFIT
LAFIT Auro WH COB Round with White Reflector 7W 3K LFSL1211R
₹1752
₹1051
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The LAFIT Auro 7W is a sophisticated round with white reflector recessed spotlight finished in White, emitting 3000K Warm White light through a 36° beam. Compact Ø44.5mm×96mm housing fits a 40mm cutout for clean ceiling integration.
Specification
| Type | Round with White Reflector |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Bottom Opening Luminaire |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 40mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø44.5mm×96mm |
| Specification | 7W, 36° beam, IP IP-20, CCT 3K, Bottom Opening Luminaire |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories