LAFIT
LAFIT Axis Brush Gray COB Round with Black Reflector 21W 3K LFSL1240
₹4289
₹2574
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Discover designer-grade illumination with LAFIT Axis 21W - a round with black reflector recessed fixture in Brush Gray. Outputs 3000K Warm White at 36° spread; dimensions L67×W67×H67 with 35mm cut-out. Engineered with Bridgelux COB and Lafit driver.
Specification
| Type | Round with Black Reflector |
| Wattage/Power | 21W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Brush Gray |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 90° Tilt & 355° Rotation |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 35mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L67×W67×H67 |
| Specification | 21W, 36° beam, IP IP-20, CCT 3K, 90° Tilt & 355° Rotation |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Toy Shop, Choco boutique – Workspace: Reception, Corporate Office – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Study Room, Entrance |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories