LAFIT
LAFIT Bow Black Pixel Round Pixel Dot 1.5W RGBW LFPX131
₹8933
₹5360
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Engineered for outdoor durability, the LAFIT Bow 1.5W pixel light (LFPX131) emits RGB+White multi-color light at 180° beam from a Black housing. IP-65-rated with Ø70mm x 70mm dimensions. Built-in RGB+White color-changing capability with DMX512 control. Perfect for animated building facades, digital art installations, and entertainment venues. Powered at 24V DC/DMX512.
Specification
| Type | Round Pixel Dot |
| Wattage/Power | 1.5W |
| Voltage | 24V DC/DMX512 |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 180° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | RGBW |
| Light Color | RGBW |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP-65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø70mm x 70mm |
| Specification | RGBW, DMX512, Pixel Dot |
| Industry | Party Halls, RETAIL, Public Spaces, Restaurants |
| Type of rooms | Party Halls: Convention centers, Banquet halls, Community centers – RETAIL: KIOS Outlet, Hyper Market – Public Spaces: Monuments, Market Streets – Restaurants: BAR, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories