LAFIT
LAFIT Credai Plus BK COB Round with White Reflector 7W TW LFSL1172X
₹1027
₹616
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Engineered for premium spaces, the LAFIT Credai Plus 7W round with white reflector recessed spot in Black offers Tunable White brilliance with a focused 36° beam. Dimensions Ø70mm×56mm, requires 60mm cutout. Excellent for retail, hotels, and luxury homes.
Specification
| Type | Round with White Reflector |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Switch Tunable |
| Light Color | TW |
| Cut Hole size | 60mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø70mm×56mm |
| Specification | 7W, 36° beam, IP IP-20, CCT TW, Switch Tunable |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories