LAFIT
LAFIT Cube White COB Square with White Reflector 30W 60K LFSS1027S
₹2655
₹1593
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Cube 30W surface luminaire in White, casting wide 30° 6500K Daylight light. SQ.155mm x 125mm profile mounts directly to ceilings without recessing.
Specification
| Type | Square with White Reflector |
| Wattage/Power | 30W |
| Body Color | White |
| Beam angle | 30° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 60K |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | SQ.155mm x 125mm |
| Specification | CRI Ra >80, 30° beam |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Kitchenroom, Bedroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Common Room – Restaurants: Cafeteria, Pantry rooms, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights WH Decorative Dome Shape with Wood Inner 13W 4K 7531/350
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights BRAVO MATT BK COB Cylinder 15W 5K BRAVO-15W-MATT BK-5K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories