Description
Weather-resistant LAFIT Dinal 9W spot light, IP-rated for outdoor use. Sand White body emits 4000K Natural White at 38° beam angle. Dimensions: Ø60mm x 73mm. Ideal for facades, soffits, and protected exterior areas.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 9W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | SW |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 52mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP-65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø60mm x 73mm |
| Specification | LED: Cree; Driver: Lafit; CRI: Ra >90 |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard, Entrance – Public Spaces: Pathways, Monuments – Workspace: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories