Description
Premium LAFIT Dropspot 5W adjustable spot light featuring White body and elegant inner finish. Tilts smoothly to direct 4000K Natural White light precisely where needed at 36°(Def)/15°(Opt) beam spread. Measures Ø47mm x 87mm with 40mm cut-out. Perfect for galleries, retail, and modern interiors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 5W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36°(Def)/15°(Opt) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 40mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø47mm x 87mm |
| Specification | LED: Osram; Driver: BAG; CRI: Ra >90 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories