LAFIT
LAFIT Dropspot WH Twin COB Rectangle 24W 4K LFGL1126A
₹6850
₹4110
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Dropspot 24W tiltable spot light with White housing and reflector finish. Delivers 4000K Natural White illumination at 36°(Def)/15/50°(Opt) beam angle for focused accent lighting. Dimensions: L193.8 x W104.3 x H116, cut-out: Cutout as per outline. Ideal for highlighting artwork, displays, and architectural features in premium spaces.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 24W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36°(Def)/15/50°(Opt) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | Cutout as per outline |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L193.8 x W104.3 x H116 |
| Specification | LED: Cree; Driver: Fulham/BAG; CRI: Ra >90 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories