LAFIT
LAFIT Dropspot WH Twin COB Rectangle 36W 4K LFGL1126A
₹7995
₹4797
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Sophisticated 36W tiltable LED spot light from LAFIT's Dropspot series. White housing with reflector creates clean architectural lighting at 36°(Def)/15/50°(Opt) beam, output: 4000K Natural White. Mounts in Cutout as per outline cut-out, dimensions L238.5 x W124.5 x H140. Excellent for hospitality, residential and commercial accent lighting.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 36W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36°(Def)/15/50°(Opt) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | Cutout as per outline |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L238.5 x W124.5 x H140 |
| Specification | LED: Cree; Driver: Fulham/BAG; CRI: Ra >90 |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, RETAIL, Hospitals |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room – RETAIL: Hyper Market, Art Galleries – Hospitals: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories