LAFIT
LAFIT Duct WH COB Square with Titanium Reflector 7W 3K LFSL1153S
₹1912
₹1147
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Engineered for premium spaces, the LAFIT Duct 7W square with titanium reflector recessed spot in White offers 3000K Warm White brilliance with a focused 36° beam. Dimensions SQ 63mm×56mm, requires SQ 56mm×56mm cutout. Excellent for retail, hotels, and luxury homes.
Specification
| Type | Square with Titanium Reflector |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | SQ 56mm×56mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | SQ 63mm×56mm |
| Specification | 7W, 36° beam, IP IP-20, CCT 3K, NA |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories