Product image
coming soon
coming soon
LAFIT
LAFIT Emerald Black COB Round with Black Reflector 9W 5K LFSL1213R
₹5050
₹3030
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Upgrade interior lighting using LAFIT Emerald 9W Recessed Spotlight. Black body with Black reflector, precision COB optic controls produces 5000K Cool White output with 45°(Def)/20°(Opt) spread across Ø39mm x 93mm, cut-out 35.
Specification
| Type | Round with Black Reflector |
| Wattage/Power | 9W |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 45°(Def)/20°(Opt) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 5K |
| Cut Hole size | 35 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP-20 |
| Power | NO |
| Warranty | 5 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø39mm x 93mm |
| Specification | CRI: Ra>90 | Driver: BAG | LED: Cree | Reflector: Black |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, RETAIL |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories