Description
The LAFIT Flash track light delivers professional accent lighting at 30W with 36° beam angle. White finish housing measuring Ø81mm x 149mm works seamlessly with track adapter systems. Tunable White (3000K-6500K) output with Bridgelux chip technology.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 30W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | White |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Bluetooth Tunable |
| Light Color | TW |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø81mm x 149mm |
| Specification | 30W | 36° | Bridgelux | CRI Ra >90 | IP20 |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Workspace: Corporate Office, Conference Room – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories