LAFIT Flux Black Projector Outdoor Projector Pole Mounted 54W 3K LFFC091B
Inclusive of all taxes
LAFIT Flux LFFC091B 54W outdoor projector spot light in Black housing delivers 3000K Warm White illumination with 5°/8°/10°/12°/20°/25°/30°/40°/45°/60°/10*22°/15*55°/20*60° beam. Dimensions: L180 x W130 x H280, IP rating: IP-66. Built-in pole-mount configuration for street and landscape installation. Suited for commercial facade lighting, landmark accentuation, and outdoor showcases. Powered at 24V DC/DMX512.
| Type | Outdoor Projector Pole Mounted |
| Wattage/Power | 54W |
| Voltage | 24V DC/DMX512 |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 5°/8°/10°/12°/20°/25°/30°/40°/45°/60°/10*22°/15*55°/20*60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Pole Mounted |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP-66 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L180 x W130 x H280 |
| Specification | CRI Ra≥80, Pole Mount, DMX512 |
| Industry | Public Spaces, RESIDENTIAL, RETAIL |
| Type of rooms | Public Spaces: Monuments, Pathways, Public Parks, Botanical Garden – RESIDENTIAL: Backyard, Porch – RETAIL: Hyper Market |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3