Description
Track-rail 30W spot from LAFIT Funnel - White finish, reflector. 30°(Def)/15/23/45°(Opt) beam produces 4000K Natural White accent light, ideal for retail merchandising. Fixture dimensions Ø92mm x 92mm.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 30W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 30°(Def)/15/23/45°(Opt) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 90mm |
| Mounting Options | Track |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 5 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø92mm x 92mm |
| Specification | LED: -; Driver: Fulham/BAG; CRI: Ra >90 |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, RETAIL, Hospitals |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room – RETAIL: Hyper Market, Art Galleries – Hospitals: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories