LAFIT
LAFIT Halo BK Track Spotlight Round 12W 4K LFSS1169X
₹44300
₹26580
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Halo 12W track-style spotlight in Black finish provides directional 4000K Natural White accent lighting at a 10-60° beam. Dimensions: Ø48mm x 190mm. Zoomable optics with interchangeable shapes (10°-60°). Tailored for retail merchandising, art galleries, and hospitality feature lighting.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 10°-60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Zoomable |
| Light Color | 4K |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø48mm x 190mm |
| Specification | Wattage: 12W | Dim: Ø48mm x 190mm | CRI: Ra>90 | IP: IP20 | Driver: Lafit | LED: Cree |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Workspace: Reception, Corporate Office, Private Cabin – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories