LAFIT
LAFIT J Spot-B BK COB Round with Titanium Reflector 9W TW LFSL1134X
₹4537
₹2722
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Premium LAFIT J Spot-B 9W adjustable spot light featuring Black body and elegant Titanium inner finish. Tilts smoothly to direct Tunable White (3000K-6500K) light precisely where needed at 36°(Def)/10/50°(Opt) beam spread. Measures Ø59mm x 66mm with 51mm cut-out. Perfect for galleries, retail, and modern interiors.
Specification
| Type | Round with Titanium Reflector |
| Wattage/Power | 9W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 36°(Def)/10/50°(Opt) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | RF Tunable, Tiltable |
| Light Color | TW |
| Cut Hole size | 51mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø59mm x 66mm |
| Specification | LED: Cree; Driver: BAG; CRI: Ra >90 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories