LAFIT
LAFIT J Spot-C WH COB Round with Titanium Reflector 12W 5K LFSL1135X
₹3121
₹1873
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Frameless 12W LAFIT J Spot-C trimless spot - White body, Titanium reflector. Provides hidden 5000K Cool White accent light at 36°(Def)/10/50°(Opt) beam. Mounts seamlessly in 42mm cut-out; fixture Ø70mm x 66mm. Ideal for luxury residential and boutique retail.
Specification
| Type | Round with Titanium Reflector |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36°(Def)/10/50°(Opt) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Trimless - Only Lamp |
| Light Color | 5K |
| Cut Hole size | 42mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø70mm x 66mm |
| Specification | LED: Cree; Driver: BAG; CRI: Ra >90 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories