Description
9W LED spot light from LAFIT's J Spot-G collection. White body provides 5000K Cool White illumination at 100°. Fixture size: Ø53mm x 66mm with Ball Height 100mm. Suited for diverse interior lighting needs.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 9W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 100° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 5K |
| Cut Hole size | 45mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø53mm x 66mm with Ball Height 100mm |
| Specification | LED: Cree; Driver: BAG; CRI: Ra >90 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories