LAFIT
LAFIT Lumix - C WH COB Round with Black Reflector 27W 4K LFSL1045C
₹19623
₹11774
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Architectural LAFIT Lumix - C 27W trimless luminaire with White housing and Black inner finish. Disappears into the ceiling for a clean look while projecting 4000K Natural White at 18° beam angle. Cut-out: 135mm, dimensions Ø169mm x 111mm.
Specification
| Type | Round with Black Reflector |
| Wattage/Power | 27W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 18° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Trimless+Tiltable |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 135mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø169mm x 111mm |
| Specification | LED: Bridgelux; Driver: Fulham; CRI: Ra >90 |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, RETAIL, Hospitals |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room – RETAIL: Hyper Market, Art Galleries – Hospitals: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories