LAFIT
LAFIT Marbul Plus Black Magnetic Track 23mm Round Spotlight U&D 12W 3K LFTL1124C(U&D)
₹3847
₹2308
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT LFTL1124C(U&D) 12W up-side magnetic track spotlight in Black finish for Up & Down hanging rails. Cree LED chip delivers 3000K Warm White at 36° beam angle. Dimensions: Ø45mm x 101mm, Adaptor 125mm. Premium Ra>90 color rendering for retail accent and modern residential applications.
Specification
| Type | Round Spotlight U&D |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 48VDC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | For Up Side, U&D Hanging |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø45mm x 101mm, Adaptor 125mm |
| Specification | Marbul Plus U&D, Cree LED, Ra>90 |
| Industry | RETAIL, RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique, Hyper Market – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Workspace: Reception, Corporate Office – Restaurants: Lounge Area, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories