LAFIT
LAFIT Marbul Plus Black Magnetic Track 23mm Wide Beam Linear Arc 20W 3K LFTL1229G
₹8797
₹5278
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT LFTL1229G 20W wide-beam linear track light in Black for arc/circle magnetic rails. Edison LED, 3000K Warm White, 100° beam. Dimensions L380 x W20 x H25. Designed for Arc/Circle 1229 series tracks.
Specification
| Type | Wide Beam Linear Arc |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 48VDC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 100° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Wide Beam Linear for Arc/Circle |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Edison |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L380 x W20 x H25 |
| Specification | Marbul Plus Arc Wide Beam 20W, Edison |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, RETAIL, Institutions |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Kitchenroom, Study Room – RETAIL: Hyper Market, Art Galleries – Institutions: Schools, Colleges |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories