LAFIT
LAFIT Marbul Plus - LFSS1124H Cylindrical Pendant White COB Cylindrical Pendant 5W 3K LFSS1124H
₹7002
₹4201
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Sophisticated LAFIT Marbul Plus LFSS1124H pendant offers 5W of 3000K Warm White illumination, finished in White. 36° beam angle and Ø30mm x 300mm; Surface Box.Ø75 x H100mm profile make it perfect for dining, lobby and conference areas.
Specification
| Type | Cylindrical Pendant |
| Wattage/Power | 5W |
| Body Color | White |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø30mm x 300mm; Surface Box.Ø75 x H100mm |
| Specification | COB Cylindrical Pendant; 5W; CRI Ra >90; Cree LED; 36° beam; IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Dining room, LIVING ROOM, Kitchenroom – Restaurants: Lounge Area, Cafeteria, Reception – RETAIL: Choco boutique, Watch Store |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories