LAFIT
LAFIT Marbul Plus White Magnetic Track 23mm Round Spotlight 20W 3K LFTL1124C
₹3823
₹2294
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT LFTL1124C 20W adjustable magnetic track spotlight in White with Cree LED at 3000K Warm White, 36° beam. Dimensions Ø60mm x 120mm, 185mm adaptor. Ra>90 CRI for high-output accent in retail, galleries, and premium residences.
Specification
| Type | Round Spotlight |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 48VDC |
| Body Color | White |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Adjustable |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø60mm x 120mm, Adaptor 185mm |
| Specification | Marbul Plus 20W Spotlight, Cree, Ra>90 |
| Industry | RETAIL, RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique, Hyper Market – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Workspace: Reception, Corporate Office – Restaurants: Lounge Area, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories