LAFIT
LAFIT Minifo Sand Gold Pendant Round 5W 30K LFPD042-5W-1L
₹6921
₹4152
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Elevate any space with the LAFIT Minifo 5W surface luminaire featuring a refined Sand Gold body. Designed to provide 3000K Warm White ambience with IP20 protection. Measuring Ø110 x 75mm Hanging H. 1800, this fixture is ideal for living rooms, lobbies, and statement zones.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 5W |
| Body Color | Sand Gold |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 30K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø110 x 75mm Hanging H. 1800 |
| Specification | CRI Ra 80, Single-Light Mini Pendant |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Workspace, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance, BAR – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Workspace: Reception, Waiting Area – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, BAR |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories