LAFIT
LAFIT Neon Flex Milky White Neon Flex SMD2835 Top Bending Wide Profile 10W 10W/Mtr 3K LFFW090-10W
₹6767
₹4060
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Neon Flex 10W/Mtr LED neon flex strip provides smooth, dot-free linear illumination at 3K colour. 120° beam pattern, IP68-rated silicone housing, dimensions W15mm x H7mm. Ideal for cove lighting, signage, and decorative outlines.
Specification
| Type | Top Bending Wide Profile 10W |
| Wattage/Power | 10W/Mtr |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | Milky White |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Top Bending, SMD2835 120pcs/m, 4OZ FPCB, Cutting unit 12LEDs/10cm, Max 10m |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP68 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | W15mm x H7mm |
| Specification | Top bending wide profile, CRI Ra ≥80 |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom – RETAIL: Art Galleries, Watch Store – Restaurants: Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(24V-DC)
₹88
₹1464
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(12V-DC)
₹72
₹1205
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories