LAFIT
LAFIT Neptune Chromeplated COB Round 24W 3000K LFUW097-24W
₹67048
₹40229
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Neptune 24W underwater LED brings depth and drama to swimming pools and water features. Submersible IP-68 rating, multi-beam 15°/30°/45°/60° optics, and 3000K Warm White colour temperature in a Chrome-plated Ø205mm x 55mm housing.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 24W |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | Chromeplated |
| Beam angle | 15°/30°/45°/60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3000K |
| Cut Hole size | 169mm |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP-68 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø205mm x 55mm |
| Specification | CRI Ra ≥80, 24V DC, IP-68 |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch – Public Spaces: Public Parks, Botanical Garden – Restaurants: Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories