Description
Professional-grade 12W SMD Strip Light from LAFIT. The Niko LFFS1234 sports a NA housing and emits 5000K Cool White light through wide angle optics. Size: L5000mm x W5mm. Suited for cove lighting, ceiling decoration, accent illumination, and signage.
Specification
| Type | Flexible Strip |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 24VDC |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 50K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L5000mm x W5mm (Per 5 Mtr) |
| Specification | SMD Strip | 2835 x 120 LEDs Per Mtr | CRI Ra>80 | IP20 | 24VDC | Length 5m | MOQ: 100 Mtr |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Poojaroom, Dining room – RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(24V-DC)
₹88
₹1464
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(12V-DC)
₹72
₹1205
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories