Description
The LAFIT Niko LFFW873H 5W SMD Strip Light (NA) is engineered for crisp 3000K Warm White output and wide angle coverage. Form factor: L5000mm x W10mm. Perfect choice for cove lighting, ceiling decoration, accent illumination, and signage.
Specification
| Type | Flexible Strip |
| Wattage/Power | 5W |
| Voltage | 12VDC |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 30K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L5000mm x W10mm (Per 5 Mtr) |
| Specification | SMD Strip | 2835 X 60 LEDs Per Mtr (Hollow Silicon) | CRI Ra>80 | IP65 | 12VDC | Length 5m | MOQ: 50 Mtr |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard, Entrance – Public Spaces: Pathways, Monuments, Botanical Garden – Restaurants: Lounge Area, BAR |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(24V-DC)
₹88
₹1464
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(12V-DC)
₹72
₹1205
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories