LAFIT
LAFIT Office Pendant - Drum Black SMD Round/Drum 120W 4K LFPD1128X
₹81499
₹48899
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Sleek LAFIT Drum LFPD1128X office luminaire in Black delivers 120W of 4000K Natural White brightness across a 120° spread. Ø1200mm x 110mm; Hanging Wire 1.5 Meter body. Excellent for offices, classrooms and hospitality lobbies.
Specification
| Type | Round/Drum |
| Wattage/Power | 120W |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø1200mm x 110mm; Hanging Wire 1.5 Meter |
| Specification | SMD Office Pendant Drum; 120W; CRI Ra >80; Bridgelux LED; Fulham Driver; 120° beam; IP20 |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception, Co-working space – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room – Restaurants: Lounge Area, Reception, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories