LAFIT
LAFIT Office Pendant - Hexagon - A White SMD Hexagonal Profile (W50 x H70) 24W 3K LFPD1129X
₹17199
₹10319
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Energy-efficient LAFIT Hexagon - A LFPD1129X office pendant in White with 24W draw and 3000K Warm White colour temperature. 120° beam, Ø300mm x 70mm; Profile W50xH70; Hanging Wire 1.5 Meter. Built for conference rooms, reception lobbies and workspaces.
Specification
| Type | Hexagonal Profile (W50 x H70) |
| Wattage/Power | 24W |
| Body Color | White |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø300mm x 70mm; Profile W50xH70; Hanging Wire 1.5 Meter |
| Specification | SMD Office Pendant Hexagon - A; 24W; CRI Ra >80; Bridgelux LED; Fulham Driver; 120° beam; IP20 |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception, Co-working space – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room – Restaurants: Lounge Area, Reception, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories