LAFIT
LAFIT Platinum - A BK COB Round with Matt Silver Reflector 9W 3K LFSL1091
₹6845
₹4107
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Premium LAFIT Platinum - A 9W adjustable spot light featuring Black body and elegant Matt Silver inner finish. Tilts smoothly to direct 3000K Warm White light precisely where needed at 36°(Def)/18/50°(Opt) beam spread. Measures Ø85mm x 89mm with 75mm cut-out. Perfect for galleries, retail, and modern interiors.
Specification
| Type | Round with Matt Silver Reflector |
| Wattage/Power | 9W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 36°(Def)/18/50°(Opt) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 75mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø85mm x 89mm |
| Specification | LED: Cree; Driver: Fulham/BAG; CRI: Ra >90 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories