LAFIT
LAFIT Platinum Plus WH COB Round with White Reflector 8W TW LFSL1181R
₹7192
₹4315
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The LAFIT Platinum Plus 8W delivers professional-grade tiltable accent lighting in White finish with White reflector. 36°(Def)/15/50°(Opt) beam angle provides focused Tunable White (3000K-6500K) output for highlighting features. Recessed design fits 55mm cut-out, overall dimensions Ø61mm x 90mm.
Specification
| Type | Round with White Reflector |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36°(Def)/15/50°(Opt) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Zigbee Tunable, Tiltable |
| Light Color | TW |
| Cut Hole size | 55mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø61mm x 90mm |
| Specification | LED: Cree; Driver: Eaglerise; CRI: Ra >90 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories